Malcolm X kimdir?

Malcolm X kimdir?

Şubat 16, 2021 Kapalı Yazar: admin

İsimini sıkca duyduğumuz, siyahilerin savunucusı olan Malcolm X kimdir? Sorusunun cevabını aşağıda ki yazımıdan okuyabilirsiniz.

Malcolm X’in hayatı

1925’te Nebraska adlı bir eyalette gözlerini dünyaya açtı. Malcolm yeni doğduğunda babasının aldığı karar üzerine başka bir yere taşındılar, burada da durmayıp Lansing’e taşındılar.

Gerçek adı Malcolm little’dır, Müslüman olduktan sonra ismini Malik el şahbaz yapmıştır. Annesi bir Mulatto (hibrit çocuğu) dur. Babasi bir vaizdi, bunun yanı sıra siyahilerin hiçbir zaman değer görmeyeceği endişesindeydi.

1929 yılında malcolm’un evi yakılmıştı, Babası Ku Klux, Malcolm 6 yaşındayken babası öldürüldü. Aile içerisinde maddi çöküşler başlmıştı, bunun yanı sıra psikolojik çöküntülerde baş gösteriyordu. Sonuç olarak 8 tane kardeş farklı bakım evlerine gittiler ve anneleri akıl hastanesinde tedavi görmeye başladı.

Malcolm’u evlat alan aile ona karşı çok iyi idi. Kendisini siyahi bir mahalede olan bir okula yazdılar. Çok başarılı olan öğrenci, orta ve lisede de bu başarısını gösterdi. Henüz okuldan mezun olmamışken lise öğretmenin, “Hangi mesleği seçeceksin?” sorusuna, “Avukat olacağım,” cevabını verdiğinde lise öğretmeni onu güruh görmüş ve, “Senin gibi bir siyahinin avuklık yerine marangoz olması daha uygun olur,” cevabını vermiştir. Üniversiteye gidemeyen malcolm küçük yaşta çalışmaya başlamıştır. Yaşı ilerleyince narkotik, kumar gibi zincileri koordine eder. 1946 yılında hırsızılık suçlanarak 10 yıl hapis cezası yer.

Hapiste kendini kitaplar sayesinde geliştiren malcolm artık çok daha farlı bir insandır. Serseri kişiliği yerine kültürlü, olgun bir birey ve İslamın savunucusu olan Malcoml hapisten çıkar çıkmaz ağabeyinin yanına gitmiştir.

Little yani köle anlamına gelen soy ismini değiştirmiş, yerine bunu redettiği anlamına gelen X soy ismini almıştır. Malcolm, siyahilerin ayrı bir devleti olması gerektiğini yük bir sesle insanlara duyurmuştur. Uzun yıllar hem islam hem de siyahi ırkı için mücadele vermiştir.

1958 de evlendiği betty adlı kadından 6 tane kız çocuğu olur. Bu sırada kendini dünyaya daha çok tanıtan malcolm televizyon programlarına çıkar, sesini orada da duyurma çabasına girer. Ama yaşı gittikçe ilerlemiştir, 1965 yılının Şubat ayında gözlerini dünyaya kapatır.

Sizin için Malcolm X kimdir? sorusuna cevap verdik. İsmini duyduğunuz kişiler hayatını merak ediyorsanız sitemizin Kimdir bölümünü ziyaret edebilirsiniz.