Roman Nasıl Yazılır?

Roman Nasıl Yazılır?

Ocak 21, 2021 Kapalı Yazar: admin

Roman Nasıl yazılmalı? Güzel bir roman için neler yapmalı?

Roman Nasıl Yazılır?

1. Sakin ol!

Güzel ve başarılı bir roman yazmak istiyorsun yapman gereken ilk şey tam olarak sakin olmak. İlk kitabın heyecanına kapılarak saçma sapan bir sürü hata yapabilirsin. Sakin ol! Kalemini ve kâğıdını alıp en sevdiğin yere geç.

2. konuyu belirle

Aldığın deftere yazı yazmaya başlamadan önce kitabının konusunu belirle. Ne yazacaksın? Kimleri yazacaksın? Bunları aklında olabildiğince kusursuz tasarla.

3. karakterlerini tasarla

Önce belirlediğin konuda, olacak tüm kişilerin ismini teker teker seç. Sonrasında her ismin altına, o kişinin fiziksel ve ruhsal özelliklerini maddeler halinde yaz. Eğer karakter tasarlamak işini ciddi anlamda yapamıyorsun çevrende ki kişilerin özelliklerini alıp kitabında uygulayabilirsin, böylelikle daha da inandırıcı olabilir.

4. Yazmaya başla

Konu ve karakterlerini iyice belirlediğine göre geçebildiğin en sessiz ortama geç, kitabını yazmaya başla. Evet, sessiz bir ortam çünkü kimse sesli bir ortamda güzel yazılar çıkaramaz.

5. Kitabın ismini belirle

Artık yazdığın yazıların sonlarına ulaştığında kitabına bir başlık seçebilirsin. Her ne kadar sana yazdığın yazıların başlığını, başta koymak mantıklı gelse de yanılıyorsun. Hayır, eğer başlığı, en başta koysaydın kendini kısıtlayıp sürekli seçtiğin başlığa uygun şeyler yazmaya çalışacaktın. Yani kendin olmayacaktın. Güzel bir romanı ancak kendin olabilirsen çıkarabilirsin.

6. Son noktanı koy

Yazılarını yazıp başlığını da belirlediğine göre, kitabının sonuna gelip, son noktasını da gönül rahatlığı ile koyabilirsin.

Buraya kadar anlattığımız her şey, dile kolay. Kitap yazmak uzun uğraşlar ve zaman gerektiren bir süreç. Ama asla pes etme, OLACAK!

Tıpkı bu yazı gibi genel bilgileri öğrenmek isterseniz benimbilgim.com sitesinin GENEL bölümünü ziyaret edebilirsiniz.